Najczęściej zadawane pytania

Co to jest lakier UV (Lakier wybiórczy)?

Lakier UV jest popularnym sposobem do uszlachetniania. Nakładana jest cienka warstwa lakieru na zadrukowaną powierzchnię. Natomiast promieniowanie UV służy tutaj tylko do utrwalenia lakieru, dzięki czemu tworzy się odpowiednio mocną strukturę. Najbardziej obleganym lakierem UV jest lakier błyszczący. Uszlachetnienie to ma na celu zabezpieczenie przed wilgocią i ścieraniem. Najczęściej lakieruje się okładki czasopism kolorowych, ulotki, wizytówki czy kalendarze.

Co to jest gramatura papieru/jaką gramaturę wybrać?

Zamawiając druk offsetowy warto zapoznać się z szczegółową specyfikacją. Gramatura papieru jest podawana w g/m2. Im większa liczba g/m2, tym grubszy papier. Bardzo prostym sposobem możemy to sprawdzić. Zwykła kartka do drukowania ma zazwyczaj 80 g/m2, więc cztery kartki będą miały już 320 g/m2. Można w ten łatwy sposób porównać sobie grubość odpowiedniego papieru.

Czarny tekst a czarne tło (czarna apla). Jaki kolor CMYK?

Drobne elementy i czarny tekst powinien być złożony tylko ze składowej K: 100%. Natomiast składowe CMY mają mieć wartość ustaloną na 0%.

Natomiast czarną aplę można uzyskać poprzez odpowiednie powiększenie wartości pozostałych składowych. Na przykład C: 30%, M: 30%, Y: 30%, K:100%. Nie należy nasycać koloru czarnego bardzo mocno, największymi wartościami dla CMY są 60%.

Co zrobić z tekstami/czcionkami? Zamiana na krzywe?

Zamiana tekstu na krzywe jest potrzebna przy wysyłaniu projektu do druku, ponieważ może zdarzyć się, że drukarnia nie posiada odpowiedniej czcionki, a wtedy wybrana czcionka będzie musiała zostać zamieniona do standardowej. Jeśli nie wiesz jak zamienić czcionki na krzywe, możesz podesłać wraz z projektem używaną w nim czcionkę. Dzięki temu tekst na projekcie będzie taki sam.

Czy należy robić tzw. spady?

Przy projektowaniu grafiki należy przy bocznych krawędziach pozostawić kilka milimetrów obszaru, w którym nie będzie znaczącej grafiki czy tekstu. Dzięki temu po wydrukowaniu projektu mamy pewność, że żadna grafika czy tekst nie został odcięty. Wielkość spadów jest różna dla różnych wielkości projektu. Jednak najczęściej wynosi ona od 3 do 6mm.

Jaka powinna być wielkość czcionek?

 Wielkość czcionek zależy głównie od projektu. Jednak minimalna wartość dla czcionek to 4 piksele dla druku offsetowego. Przy projektach wizytówek minimalna wartość to 6 pikseli. Jeśli tekst ma być czytelny, nie zalecamy zmniejszania czcionki na mniejszą, niż tutaj podana.

Jaka powinna być rozdzielczość grafik?

Najlepszą rozdzielczością dla projektów przygotowanych do druku offsetowego jest 300 dpi. Jednak nie zawsze taka rozdzielczość jest możliwa. Przy oglądaniu, na przykład bannera reklamowego, z odległości kilku metrów wystarcza rozdzielczość 150-200 dpi.

Jakie należy przesyłać formaty plików?

Najlepszym formatem plików są formaty wektorowe, ponieważ można je dopasować do naszych wymagań, nawet jeśli nie zgadza się rozmiar projektu. Przede wszystkim są to formaty *.cdr oraz *.ai. Są to pliki programów Corel DRAW oraz Adobe Illustrator. Jeśli nie posiadasz tych programów możesz podesłać pliki w formatach PDF, TIFF czy JPEG. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiednich spadów i marginesów.

Co oznacza symbol 4+4, 4+0?

Oba symbole oznaczają druk pełno kolorowy, ale jest zasadnicza różnica pomiędzy nimi. Symbol 4+0 lub czasem 4/0 oznacza druk pełno kolorowy CMYK jednostronny, a symbol 4+4 lub czasem oznaczane jako 4/4 oznacza druk pełno kolorowy CMYK dwustronny.

Co oznacza Pantone?

Pantone ma pomóc przy projektowaniu grafik i projektów z przygotowaniem do druku. Specjaliści zajmujący się drukiem offsetowym używają wzorników kolorów Pantone. Wzory kolorów określają kolory pastelowe, metaliczne, nierozbarwiane czy triadowe. Dzięki tym paletom kolorów można odpowiednio dobrać ze sobą kolory. W Internecie można znaleźć odpowiedniki palet kolorów Pantone, jednak wyświetlane kolory na monitorze mogą się nieznacznie różnić od kolorów otrzymanych po wydruku. Jest to zależne od ustawienia parametrów monitora.

Co oznacza symbol CMYK?

W poprzednim punkcie został użyty skrót CMYK. Jest to skrót nazw czterech podstawowych kolorów, które są używane w druku offsetowym. C cyjan (ang. Cyan), M magenta (ang. Magenta), Y żółty (ang. Yellow), K czarny (ang. Key). CMYK jest używany  przy drukowaniu offsetowym. Jest alternatywą dla przestrzeni barw RGB, R czerwony (ang. Red), G zielony (ang. Green), B niebieski (ang. Blue). W przypadku projektowania grafiki w RGB, możliwe jest lekka zmiana odcieni kolorów spowodowana zmianą na kolory z palety CMYK. Dlatego warto pamiętać, aby przy projektowaniu do druku, od razu zmienić paletę barw na CMYK, dzięki czemu uniknie się zmiany odcieni kolorów.

Co to jest druk offsetowy?

Offset jest to specjalny rodzaj druku płaskiego. Za pomocą cylindra, powleczonego gumą przenoszona jest grafika z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe np. papier. W dzisiejszych czasach druk offsetowy jest najbardziej popularną formą druku przemysłowego.

W jaki sposób mogę złożyć zamówienie?

Zamówienia przyjmujemy telefonicznie oraz mailowo. Można skorzystać z formularz kontaktowego umieszczonego na stronie. Po akceptacji warunków współpracy, w naszym panelu klienta tworzone jest konto, do którego dane wysyłane są na podany adres email. Panel służy do przesyłania na nasze konto FTP plików.